Portal Finanse Firma Klastry Instytucje Promocja Polityka
Artykuły analityczne
Artykuły Analityczne

Finansowanie społecznościowe

Większość ludzi, którzy mają pomysł na biznes, staje przed problemem zdobycia kapitału na jego założenie lub rozwój. Zazwyczaj w pierwszej kolejności korzystamy z własnych oszczędności, a po ich wyczerpaniu wyruszamy z prośbą o kapitał do rodziny lub przyjaciół. Kolejnym krokiem jest zwrócenie się do banku lub funduszu pożyczkowego o kredyt lub pożyczkę. Równocześnie możemy starać się zainteresować naszym pomysłem fundusz lub Anioła Biznesu, jeżeli zdecydujemy się podzielić przyszłymi zyskami. Co jednak w sytuacji gdy przejdziemy całą powyższą ścieżkę a stan naszego konta nie zmienił się? Być może dobrym wyjście będzie zwrócenie się o kapitał do tzw. społeczności?

Treść artykułu.


Luka kapitałowa

Jedną z głównych barier, która w znaczący sposób ogranicza rozwój innowacji w firmach, zwłaszcza w sektorze MŚP, jest tzw. luka kapitałowa (ang. equity gap). Deficyt środków własnych i problemy z uzyskaniem zewnętrznych źródeł finansowania mogą skutecznie zablokować realizację innowacyjnego pomysłu: projektu biznesowego, nowej usługi, produktu czy technologii. Współczesny rynek oferuje jednak wiele narzędzi, które mogą pomóc przedsiębiorstwom w wyjściu z luki kapitałowej. Warto je poznać.

„Pieniądze idą za pomysłami” – ta stara i dobrze znana maksyma znakomicie opisuje istotę gospodarki wolnorynkowej. Dziś, w coraz bardziej konkurencyjnej rzeczywistości gospodarczej, innowacyjne pomysły i kreatywność są cenniejsze niż kiedykolwiek. Rozwój firmy w największym stopniu zależy więc od wiedzy i kompetencji ich założycieli oraz pracowników, czyli kapitału intelektualnego organizacji.

Treść artykułu.

powrót | do góry | strona główna | kalendarium | regulamin serwisu | pliki cookies | kontakt
Portal jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

© 2005-2019 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości